logo

Jak optycznie powiększyć wnętrze dzięki fototapecie?

logo
Jak optycznie powiększyć wnętrze dzięki fototapecie?

Niektórzy powiadają, że małe jest piękne i nie sposób się z tym nie zgodzić, jeśli mowa będzie o dzieciach lub odsetkach od kredytu, ale gdy chodzi o mieszkanie, to raczej wszyscy wolą duże i przestronne. Niestety nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić i trzeba się zadowolić, tym co jest. Pociecha taka, że nawet mając małe mieszkanie z niewielkimi pomieszczeniami, możemy sprawić, że będzie się ono wydawać większe.

Bynajmniej nie sugerujemy, aby burzyć ściany lub zaanektować balkon na poczet większego salonu, tylko proponujemy coś tańszego i zadziwiająco skutecznego. Oczywiście chodzi o fototapety. Jeśli jeszcze komuś ta nazwa kojarzy się z brzydkimi odklejającymi się tapetami sprzed kilkunastu lat, to musimy go wyprowadzić z błędu. Fototapety, które teraz są w modzie, swoją jakością wykonania i designem pozytywnie zaskoczą niejednego.

Jak to się dzieje, że fototapeta może powiększyć wnętrze?

Tak jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak też zmienia się perspektywa patrzenia zależnie od tego, na co patrzymy. Mówiąc nieco jaśniej, fototapety nie są w stanie w żaden sposób fizycznie ruszyć przestrzeni, ale jeśli umieścimy na ścianie lub ścianach odpowiednio dobrane obrazy, to nasze wnętrze będzie się wydawać większe, dłuższe lub wyższe. I w drugą stronę, źle dobrane kolory lub w pomieszczeniu sprawią, że będzie wyglądać na mniejsze niż w rzeczywistości. Rzecz jasna pożądaną dla nas opcją jest ta pierwsza, dlatego podpowiemy, jakie wzory będą pozytywnie wpłyną na powiększenie przestrzeni w naszym salonie czy sypialni.

Jakie wzory fototapet powiększają wnętrze?

Wzory fototapet, które powiększają wnętrze możemy zasadniczo podzielić na: działające na zasadzie jasnej kolorystyki, otwartych przestrzeni, wzorów paskowych i tych zakrzywiających perspektywę.

fototapeta8

  • Jasne barwy – jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają i możemy to zauważyć gołym okiem np. gdy z tej samej odległości spojrzymy na dwa takiej samej wielkości talerze, tylko, że jeden biały, a drugi czarny. Sąsiedztwo innych kolorów też jest ważne, ponieważ dzięki kontrastom możemy uzyskać np. optyczne podwyższenie sufitu lub wydłużenie ścian. Sufity zazwyczaj maluje się na biało, aby wydawały się “dalej” czyli aby pokój był wyższy. Z kolei przy dużej różnicy w długości ścian zaleca się jasne kolory na dłuższych ścianach, aby pomieszczenie było bardziej proporcjonalne.
  • Otwarte przestrzenie – chodzi tu o każdy pejzaż, który będzie stanowić swego rodzaju otwarte okno na świat z wnętrza, które chcemy optycznie powiększyć. Sprawdzą się tu fototapety z szerokimi kadrami, które daleko wybiegają w dal np. otwarte plaże, widoki na morze, fotografie nieba, wschody i zachody słońca itp.
  • Wzory paskowe – czyli paski, pasy i pasemka, wąskie lub szerokie, jasne lub ciemne, w dwóch kolorach lub wielokolorowe, to jakie wybierzemy jest już  w naszej gestii. Należy tylko wiedzieć, że paski pionowe optycznie wydłużają ścianę, czyli pomieszczenie będzie wydawać się wyższe, a paski poziome sprawią, że ściana będzie optycznie szersza.
  • Zmiana perspektywy – ściana ze swojej natury jest płaska i ogranicza przestrzeń nie pozostawiając wątpliwości, jak duże jest dane pomieszczenie. Są jednak obrazy, które bez problemu mogą to zmienić i wprowadzić wrażenie, że przez naszą ścianę można przejść i to daleko. Taką iluzję  uzyskamy, umieszczając na powierzchni całej ściany fototapety z odpowiednio wykadrowanymi zdjęciami mostów, dróg, miejskich uliczek, rzek, tuneli lub torów kolejowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo
logo
© 2024