logo

Jak przykleić fototapetę flizelinową i samoprzylepną?

logo
Jak przykleić fototapetę flizelinową i samoprzylepną?

Fototapety flizelinowe i samoprzylepne powoli stają się równie popularne, co te tradycyjne papierowe. Dzieje się tak ze względu na ich wytrzymałość i szybkość aplikacji. I właśnie tą aplikacją na ścianie zajmiemy się w tym artykule. Dzięki naszemu poradnikowi, szybko i skutecznie przykleicie swoją wymarzoną fototapetę.

Jeszcze przed samym klejeniem należy dokładnie obejrzeć naszą fototapetę, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych fabrycznych wad. Oczywiście nie powinna mieć, ale gdyby tak było, to będziemy mogli ją jeszcze wymienić.

Kolejną czynnością jest zgromadzenie potrzebnych narzędzi, czyli: poziomicy, wałka malarskiego, wałka do tapet, noża do tapet, ołówka, wiaderka z wodą i ściereczki, rakiel do dociskania. Następnie musimy przygotować ścianę pod klejenie. Powierzchnia, na której będziemy kłaść naszą fototapetę musi być starannie wygładzona, sucha, nietłusta i najlepiej prosta tzn. bez żadnych odchyleń w poziomie ani w pionie.

Zależnie od tego z jaką ścianą przyjdzie nam się zmierzyć, musimy zastosować inne podejście.
a) ściana wytapetowana – należy zerwać tapetę mocząc ją, a następnie zeskrobując za pomocą szpachtułki. Wszelkie nierówności, które pozostaną po tapecie należy wyrównać i najlepiej położyć gładź szpachlową, a na końcu zagruntować
b) ściana pomalowana farbą – tutaj ścianę musimy umyć specjalnym mydłem malarskim, a jeśli warstwa farby jest dość gruba to wtedy należy zetrzeć ją papierem ściernym, a po wszystkim zagruntować
c) świeża ściana – ściany z płyt kartonowo – gipsowych oraz tych już pokrytych gładzią szpachlową należy zagruntować specjalnym środkiem gruntującym lub rozwodnionym klejem do tapet 1640

naklejanie

Klejenie fototapety flizelinowej

1. Rozplanowujemy ułożenie brytów tapety na ścianie z uwzględnieniem wzoru. Następnie zaznaczamy pion, abyśmy pierwszy bryt przykleili poprawnie, co ułatwi nam doklejanie kolejnych.
2. Jeśli nasza fototapeta jest za duża do naklejenia od razu, to tniemy ją na części, w pionowej pozycji, z uwzględnieniem 5 cm nakładu od dołu.
3. Za pomocą wałka malarskiego lub pędzla rozsmarowujemy cienką warstwę kleju na ścianie, na powierzchni trochę większej niż przyklejany bryt tapety. Klej należy nakładać na bieżąco, aby nie wysechł.
4. Przyklejamy suche pasy tapety, zaczynając od góry i od zewnętrznej strony. Dokładnie doklejaj tapetę używając gumowego wałka i robiąc to po kawałku od góry.
5. Jeśli widzisz jakieś pęcherzyki powietrza, to rozsmaruj je wałkiem do tapet.
6. Wszelkie nadmiary tapety z dołu lub po bokach odcinamy nożem do tapet (warto założyć świeże ostrze, aby nie poszarpać brzegów tapety) mocno przyciskając np. metalową szpachle i tnąc wzdłuż jej brzegu.
7. Usuwamy zabrudzenia, których nie udało nam się usunąć wcześniej i pozostawiamy naszą fototapetę do wyschnięcia.

Klejenie fototapety samoprzylepnej

1. Tak jak w poprzednim przypadku, najpierw musimy rozplanować jak ułożyć konkretne pasy fototapety na ścianie, a następnie zaznaczamy pion.
2. Gdyby nasza fototapeta nie była pocięta na części, to tniemy ją w wyznaczonych miejscach ostrym nożem.
3. Musimy aktywować klej poprzez kontakt z wodą i najlepiej jest to zrobić w ten sposób – kładziemy naszą tapetę na stole lub na podłodze wyłożonej folią malarską i nanosimy wodę pędzlem lub spryskiwaczem, a następnie czekamy około dwie minuty przed klejeniem. Musimy pamiętać, aby każdy bryt namaczać po kolei i na taki sam okres czasu.
4. Dalej postępujemy tak jak w przypadku tapety flizelinowej. W miejscach, które słabo się kleją np. na brzegach, można użyć cienkiej warstwy kleju.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo
logo
© 2024