logo

Czym są fototapety? Charakterystyka fototapet

logo
Czym są fototapety? Charakterystyka fototapet

Czym są fototapety? To jeden z najmodniejszych elementów dekoracyjnych w ostatnim czasie. Choć sporo osób o nich słyszało, to wciąż niewielu wie czym są fototapety. O rodzajach, sposobie wykonania i zastosowaniu fototapet przeczytasz w tym artykule.

Czym są fototapety?

Fototapety to rodzaj tapety z nadrukowaną fotografią, inaczej wielkoformatowy wydruk fotograficzny. Stanowi rodzaj pokrycia ściany, ale pełni przede wszystkim element dekoracyjny. Zwykle fototapetę naklejamy na jednej ścianie, co stanowi efektowną ozdobę, a ponadto gwarantuje oryginalny i wyrazisty charakter całego pomieszczenia.

Fototapeta do kuchni

Fototapety stanowią bezapelacyjnie jeden z najbardziej efektownych ściennych ozdób, dlatego tak ważne jest, aby wybrany przez nas wzór spełnił nasze oczekiwania, a materiał, z jakiego wykonana jest fototapeta był odpowiedni do pomieszczenia, które planujemy ozdobić. 

Charakterystyka i rodzaje fototapet

Fototapety są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w niedrogi sposób urozmaicić wystrój swojego mieszkania, a przy tym szukają trwałej i odpornej na uszkodzenia ozdoby. Bardzo często zaraz po pytaniu czym są fototapety, pojawia się wątpliwość dotycząca jakości jej wykonania. Otóż skojarzenie z naklejkami kupowanymi w księgarniach czy meblarskich sieciówkach, które bardzo często towarzyszy rozmyślaniom dotyczącym fototapet, jest zupełnie bezzasadne. Wyróżnia się bowiem różne rodzaje fototapet, które cechuje inny skład i sposób wykonania, który zapewnia wyjątkową solidność i odporność materiału.

Fototapety papierowe – najtańszy i jednocześnie najmniej trwały rodzaj fototapety. Dedykowany do pomieszczeń i miejsc, w których ryzyko narażenia na uszkodzenia mechaniczne będzie bardzo niewielkie. Papierowa fototapeta jest również stosunkowo cienka, co uniemożliwia jej czyszczenie na mokro.

Fototapety lateksowe – ten rodzaj fototapety to nic innego, jak wzmocniona lateksem fototapeta papierowa. Lateks czyni fototapetę odporniejszą, a wydrukowaną na niej fotografię żywszą, bardziej realistyczną, o głębszej gamie kolorystycznej. Fototapeta lateksowa nadaje się również do czyszczenia na mokro.

Fototapety winylowe – niezwykle trwały i odporny rodzaj fototapet, charakteryzujący się nieprzeciętną gładkością i jakością kolorów. Fototapeta winylowa może być czyszczona na mokro, a ponadto jest odporna na zabrudzenia, wilgoć oraz plamy z tłuszczu. To wszystko sprawia, że tn rodzaj fototapety świetnie sprawdzi się np. w łazience czy w kuchni.

Fototapety foliowe – czyli wydruk na folii przylepnej. Ten rodzaj fototapety przypomina naklejkę i może zostać przyklejony nie tylko na ścianie, ale również na meblach, lodówce czy drzwiach. Ważne, aby powierzchnia, na której chcemy umieścić foliową fototapetę była gładka. W przypadku ściany powinniśmy więc odpowiednio ją przygotować.

Dlaczego fototapety są tak popularne?

W kwestii popularności fototapet jako pierwszy powód zauważa się niezwykłą efektowność tej dekoracji. Żadna tapeta ani malunek nie oddaje realizmu sytuacji w taki sposób, jak robi to fototapeta. Ponadto, oferta fototapet jest niezwykle bogata i różnorodna, co sprawia, że znalezienia odpowiedniej fototapety to tylko kwestia czasu. Dodatkowo, korzystając z usług dobrego internetowego sklepu, możemy stworzyć zupełnie autorską dekorację, projektując odpowiedni wzór lub korzystając ze zrobionego przez nas zdjęcia.

Zamontowanie w pomieszczeniu fototapety niesie za sobą również wiele wizualnych korzyści, takich jak ocieplenie mieszkania, jego optyczne powiększenie oraz nadanie nowego stylu i oryginalności.

Fototapety w kuchni

Istnieją różne rodzaje fototapet, co pozwala znaleźć odpowiadający naszym oczekiwaniom model i wzór.

Fototapety to świetne rozwiązanie dla osób odświeżających swoje mieszkanie, szukających niedrogiej inspiracji i ceniących sobie kreatywne rozwiązania. Pamiętajcie, że istnieją różne rodzaje fototapet, również takich, które z powodzeniem ozdobią Waszą łazienkę, kuchnię a nawet garaż. Warto sięgnąć po ten modny dodatek jeśli myślicie o małym remoncie Waszego mieszkania 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo
logo
© 2024